AZE RUS ENG
     
 
 

Qaz boruları


Genel Özellikleri    

Bu borularımız doğalgaz hatlarında 4 bar basınçlı olan kısımlarında kullanılmaktadır. Hatlar, 20 bar’lık çelik boru, 4 bar’lık ara hat ve  0,4 barlık binaiçi hatlarından oluşmaktadır. 20 bar’lık kısımlarda kompozit yapıdaki polietilen borular deneme maksatlı kullanılmaya başlanmıştır. Standartların oluşması ile kullanımı yaygınlaşacaktır. Binaiçinde de yangından etkilenmeyecek kompozit borular üzerinde çalışmalar devam etmektedir.
Polietilenler yoğunluklarına göre Alçak Yoğunluklu, Orta Yoğunluklu ve Yüksek Yoğunluklu olmak üzere 3’e ayrılmaktadırlar. Alçaktan yükseğe doğru boru mukavemeti ve rijitliği artarken, tersinde esneklik ve darbe dayanımı artar. Doğalgaz boruları esnek ve darbe dayanımı yüksek Yoğunlukluya göre daha iyi olduğundan tercih edilmektedir.

Doğalgaz boruları PE80 sınıfındadır. Orta Yoğunlukta ulaşılabilen çevresel gerilme değeri şuan için 8.0 MPa’dır. Bu değer yükseldikçe etkalınlığı azalacak ve içeriden geçen akışkan miktarı da artacaktır. Bu borular SDR11 sınıfından olduklarından su için kullanıldıklarında PN 12,5 bar basınçta kullanılırken emniyet katsayısının 1,25 yerine 2,5 olması ile doğalgaz hattında 4 bar basınçta kullanılabilirler. Polimer zinciri hidrokarbon yapılardan etkilendiği için emniyet katsayısı yüksek seçilmiştir.
Borular kangal olarak üretilebildikleri için döşemede büyük kolaylıklar sağlarlar. Kaynak miktarı düştüğünden kısa hatlar döşenebilir ve fiting ve isçilik tasarrufu sağlarlar.

Kaynaklardan dogalgaz kaçagi ihtimalini sifira indirmek için sadece en emniyetli kaynak yöntemi olan elektrofüzyon kaynağı kullanılmaktadır. Fitinglerin içerisine yerleştirilen bakir telden akım geçirilir. Akım geçen tel ısınır. Açığa çıkardığı enerji ile plastiği eritir. Eriyen plastiğin hacmi artar ve boru ile temas ederek onu da eritir. Ara bölgede sıkışma ile oluşan basınç kuvveti ile moleküler kaynak gerçekleşir. Esnek yapısı ile depremlerde zarar görmez ve patlama riskini ortadan kaldırır.

Üretim Özellikleri

PE80 Doğalgaz boruları ekstrüder hattı denilen makinalar grubunda üretilmektedir. Boru üretim aralığı Ø25-500 mm’dir. Elektrofüzyon fitingleri ise enjeksiyon makinalarında kalıp ile şekillendirilerek üretilmektedir. Elekrofüzyon fitingleri içerisine bakır yerleştirilmesi fitingsi komplex hale getirmektedir. Telin birbirine değmemesi kaynağın yapılabilmesi için çok önemlidir.

Fitingler boruların dış yüzeyindeki oksit tabakası alındıktan üzerine geçirilir. Fitinglerin üzerindeki metal pime kaynak makinası kabloları takılır. Barko ile okutulduktan sonra makinanin hafizasındaki kaynak parametrelerine göre kaynak yapılır. Pim yanindaki boşluklardan polietilenin kabarması kaynağın sağlıklı olduğu göstermektedir. Isçiye yapilacak islem bırakmaması ve kaynak bölgesinin genişliği ile en emniyetli ve en pahalı kaynak yöntemidir.

Üstünlükleri  

Elastik yapısı ile depremden etkilenmez.
Sıcaklıklar -40 °C’ye düştüğünde de elastik özelliklerini korur.
Kangal olarak santiyede kullanılabilir.
Kimyasallara yüksek dayanım gösterir.
Içerideki akışkandan ve dışarıdaki toprak yapısından dolayı korozyon olmaz.
Yoğunluğu 0,940 gr/cm3 olduğundan çelikten 8 kat hafiftir.
Kanal dışında birleştirme işlemi yapılıp kanala sonra bırakılabilir. Hafriyat miktarini azaltır.
Zeminin dereceli olarak  hassas kazılmasına ihtiyaç göstermez.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaynaklı birleştirme uygulamalarında boru yüzeyinin yağ ve kirden arındırılmış olmasina dikkat edilmelidir. Ara film katmani olusturan bu yapilar saglikli kaynagin yapilmasini engellemektedir.
Boru yüzeyindeki okside tabaka traslayici aparatlar ile atilmalidir.
Boru fitinge sokulmadan önce girecegi mesafe boru üzerine kalem ile isaretlenmelidir. Aksi taktirde nekadar girip girmedigi anlasilamamaktadir. Bu ise kaynak bölge miktarinin riskli seviyede kalmasina neden olabilmektedir.
Karbon siyahli olarak üretilmediklerinden dolayi borular günese maruz ortamlarda stoklanmamalidir. Stok alanlarinin üzeri mutlaka örtülü olmalidir.

Servis Ömrü

Ürünün servis ömrü 50 yildir.

Sıkça Sorulan Sorular

1.    Dogalgaz hattınin her yerinde kullanilabilir mi?

Dogalgaz hattinin 20 bar’lik ana hatlari çelik olarak kullanilmaktadir. 4 bar’lik tali hatlar ise PE80 borularindan kullanilmaktadir. Binaiçinde ise mbar mertebesinde tekrar çelik boru kullanilir. Burada plastik boru kullanilmamasinin nedeni yanginlarda borularin hasar görmesini önlemektir.
2.    Neden sari renklidir?
Standartlar dogalgaz borularinin sari renkli veya sari seritli olmasini sart kosmaktadir. Içmesuyu hatlarindan ayrilmasini saglamaktadir.
3.    Bu borulardan artanlar içmesuyunda kullanilabilir mi?
Kullanilabilir. Dogalgazda 4 bar olan basinç dayanimi, su da 10 bara karsilik gelmektedir. Çünkü dogalgaz emniyet katsayisi 4 alinmaktadir.
4.    Birlestirme yöntemleri nelerdir?
Dogalgaz borulari sadece elektrofüzyon fitingleri ile birlestirilir. Kaynak bölgesi çok genis oldugundan emniyet açisindan bu yöntem seçilmistir.


Təmizsu Şəbəkə Boru və Əlavə Hissələri
-Təzyiq altında birləşdirmə yerlərindən çıxma, qopma olmaması nəticəsində qətiyən sızdırmayan
-birdən çox bağlantı şəklinin olması ilə (alın qaynağı, elektrofüsyon qaynağı, itələmə oyuq...)
-Kanal xaricində birləşdirilə bilinməsi


Qaz Boru və Əlavə Hissələri
Bu borlarımız təbii qaz xətlərində 4 bar təzyiq olan yerlerde (qisimlərdə) istfadə olunur. Xətlər 20 barlıq POLAD boru 4 barlıq ara xət və


Korige (Kanalizasiya)Boru və Əlavə Hissələri
Dizayn Korige kanalizasiya boruları, ideal kanalizasiya sistemindən bütün umduqlarınıza cavab verərək, sizə yolunu gözlədiyiniz, sıxıntılı şəhər içi təmirlərindən azad bir şəhərcilik təmin edər.Ətraf mühitə olan dəstəyi və kirlənməyi əngəlləyən təsiri də Dizayn Korige borularının müsbət cəhətləridir.

Əlavə parçalar
-Korige Conta
-Muflu Dirsek 45°
-Muflu Çatal

 
vakansiya göndərmək üçün
Bəli
Xeyr